Nauka

Zwycięstwo

Zwycięstwo,zwycięstwo i jeszcze raz zwycięstwo!

Liczy się Nasze zwycięstwo,nie kurs oraz ewentualna wygrana. Zwycięstwo mobilizuje Nas,daje wymierne korzyści,buduje.Nie bądźmy pazerni. Polecam maksymalną ilość spotkań-5. Lepiej zwiększyć wkład, zwiększyć prawdopodobieństwo wygranej, niż obstawiać „tasiemce”, spotkania, które wnoszą do kuponu niewiele, a przegrać może każdy.
*Na dole strony przykład,gdzie zabrakło…jednego punktu.Niestety kupon nie został zawarty „bez ryzyka”,stąd pozostał podwójny żal.


Cierpliwość

Podobno cierpliwość popłaca,przynajmniej tak prawie każdy z Nas był uczony,ale czy na pewno?W bukmacherstwie jak najbardziej!Każda porażka oraz zwycięstwo nakręcają kolejne,dopóki passa trwa korzystajmy,ale z umiarem.Poczekajmy dzień,dając czas na upust emocji,zachowując „chłodną”głowę.Próbując odrobić straty od razu,wciągamy się w błędne koło chciwości oraz niecierpliwości.Emocje nigdy nie są dobrym doradcą,zwłaszcza kiedy w grę wchodzą Nasze pieniądze!
Pamiętajmy-to My musimy zarządzać grą,nie ona Nami.

 

Karuzela transferowa

Sezon zimowy,a przede wszystkim letni to czas,kiedy przychodzą największe zmiany.Mowa oczywiście o roszadach kadrowych,których z roku na rok coraz więcej,coraz bardziej szokują.Musimy zapoznać się,z najważniejszymi zmianami,bo odgrywają one ogromną role w drużynie.Jeden zawodnik,kluczowy,ma ogromny wpływ,również na „ducha”zespołu.Najlepsze przykłady:

BM Ciudad Real/Atlético Madryt BM -piłka ręczna-2010 rok-zdobywają Mistrzostwo Hiszpanii,Superpuchar Hiszpanii,Klubowe Mistrzostwa Świata,2011 rok-upadłość.
THW Kiel-piłka ręczna-ostatnie sezony,poważne problemy kadrowe,finansowe.

Gretna-piłka nożna,awans z roku na rok,gdy „otworzyli drzwi”Scottish Premier League,upadli-rok 2008.

To oczywiście skrajne przypadki,jednak podane celowo.Pamiętajmy-nawet jeden zawodnik,może wiele zmienić.

(Nie)zawodne

„…ale wszystkich pieniędzy nie postawiłbym na żaden mecz w kobiecym tenisie”- tak podsumował kobiecy tenis, były trener Nadii Pietrowej.
Owszem, niejednokrotnie każdy z Nas był świadkiem przełamań co gem, zwrotów akcji, gdzie od stanu 0:4, 0:5, zawodniczka przegrywała daną partię. Podobne sytuację można zauważyć również w siatkówce, gdzie Panie potrafią odrabiać kilka punktów, zwyciężył ostatecznie set, który każdy spisał już na straty.Oczywiście takie sytuacje nie omijają Panów, jednak cechuje ich większa skuteczność, dlaczego?
– Siła (serw)
– Emocje
– Różnica klas*
*
Każdy może pokonać każdego, ale… w męskim sporcie (głównie wyżej wymienione dyscypliny) następuje to naprawdę rzadko, w kobiecym statystyki są zdecydowanie większe.
Warto stawiać zakłady na żeński tenis, zwłaszcza niższe szczeble. Tutaj polecam:
– gemy (przełamania)
– zwycięstwo (gdy różnica kursu jest znacząca)
Wyżej wymienione warto obstawiać wyłącznie jako spotkania live oraz z opcją zamknij zakład, gdyż spotkanie, gem nie musi wygrać, a my mimo wszystko osiągamy korzystne profity.

 

Zakład na drugie kwarty (koszykówka)

Jeżeli faworyt spotkania, przegra pierwszą kwartę (czym większa różnica, tym lepiej), wtedy:
– zwycięży drugą kwartę handicapem: 85% skuteczności
Jeżeli wyrównane zespoły (najlepiej mało skuteczne ogólnie), w pierwszej kwarcie zdobędą dużą ilość punktów (czym więcej, tym lepiej), wtedy:
– druga kwarta w 90%, jest kwartą z mniejszą ilością punktów (od 39 punktów poniżej)

 

Odpuszczenie

Gdy dobry gracz, podkreślam dobry, przegrywa wysoko w pierwszym secie (gry singlowe, deblowe) to odpuszczają set, przegrywając w nim z kretesem, natomiast walczą, zaczynając grać „swoje” w kolejnej partii spotkania. Warto wtedy zawierać zakłady live.

 

Pierwsze rundy

Zarówno w dyscyplinach drużynowych, jak i singlowych- unikajmy pierwszych rund. Każdy zawodnik, drużyna jest wtedy nieprzewidywalny/a.

 

Własne sympatie

Niestety to częsty błąd. Nie możemy kierować się Naszymi ulubieńcami i na tej podstawie stawiać zakład. Jeżeli drużyna, osoba której kibicujemy, gra z niewygodnym rywalem, gdzie czujemy ryzyko tego spotkania – nie obstawiajmy. Będą towarzyszyć ambiwalencje – z jednej strony wkład oraz Nasza drużyna, zawodnik z drugiej świadomość, iż poza sympatią nie posiadamy żadnego innego argumentu.

 

Brak sugestii kursami bukmacherskimi (*)

Nie powinniśmy zważać na kursy spotkań, zniechęcając się rozbieżnością. Nasza wiedza oraz informacje na temat kontuzji, atmosfery, transferów w każdej dyscyplinie jest dużo ważniejsza niż kurs. Nie bójmy się stawiać na wysokie kursy, zawsze można podeprzeć się remisem bądź handicapem.

(*)Jednak zdarzają się być czasem pomocne. Kiedyś prowadziłem statystykę, na podstawie największych turniejów tenisowych w danym roku.
Dla kursów:

  • 1.8-1.8 statystycznie na 10 spotkań  8 zwycięstw gracza 2
  • 1.5-2.2 bądź 2.25 – 7 zwycięstw gracza 2
  • 1.7-1.9 – 7 zwycięstw gracza 2

Mogą być pomocne, ale w 95% nie powinniśmy się nimi sugerować.

WAŻNE – kursy wyżej wymienione, były aktualne w okresie wcześniejszym, jednak z każdym rokiem stawki, z wysokimi statystykami zwycięstw ulegają zmianie!

 

Mowa ciała

Warto oglądać spotkania na żywo, nie kierując się „suchymi” wynikami. Sprawdza się to w prawie każdej dyscyplinie, jednak najbardziej w dyscyplinach indywidualnych. Mowa ciała ukazuje doskonale, jak radzimy sobie w trudnych chwilach, jak i gdy prowadzimy wysoko. Na tej podstawie oraz doświadczeniu, które z meczu na mecz będziemy zdobywać, będzie Nam coraz łatwiej trafiać poprawnie, czego konsekwencją będą kolejne wygrane.
Najbardziej polecam:
– oglądać spotkanie, wyczekać stawiając na zakładach live, gdzie po czasie konsekwencji swoich działań możemy dużo zyskać
– jeżeli czas nie pozwala Nam oglądać spotkań, nie lubimy stawiać zakładów live, bądź inny czynnik uniemożliwia Nam to, warto oglądać powtórki. Pomogą Nam przejrzeć, jak w istocie wyglądał mecz. Pamiętajmy – wynik 2:0 w grach zespołowych, 6:3 6:3 w spotkaniach indywidualnych nie musi oznaczać dobrej gry, tylko słabą przeciwnika, nawet jeśli pochodzi z najwyższej półki.

 

Znajomość przeciwnika

Częste granie powoduje, iż znamy się coraz lepiej. O ile w grach zespołowych mamy kilka, kilkanaście osób, które co jakiś czas się zmieniają poprzez transfery, absencje o tyle w grach singlowych nie da się tego uniknąć. Zdarza się bardziej utytułowany zawodnik, mimo tego „niewygodność gracza” powoduje bilans zerowy bądź ujemny.

 

Doświadczenie

Może mieć pozytywne strony: opanowanie, hamowanie emocji, odpowiedzialność, zdolność brania ciężaru na swoje barki, jak i negatywne: zbyt duża pewność siebie, zmęczenie materiału (wypalenie), rutyna.

 

Brak doświadczenia

Taki gracz jest „bombą zegarową”. Nonszalancja, bezgraniczna pewność siebie, ryzyko przynoszące wiele dobrego oraz złego. Gdy nie masz nic do stracenia, owszem warto ryzykować, często przyniesie zaskakujące rezultaty, jednak młodzi, niedoświadczeni gracze nie wytrzymują presji, która na nich ciąży przegrywając w kluczowych momentach.

 

Narodowość

Wiąże się to również ze znajomością drużyny, gracza jak pisałem wcześniej. Największy wpływ można zaobserwować w sportach singlowych, gdzie często zawodnicy wychowywani są przez jednego trenera w etapie młodzieżowym, znają się z treningów wiedząc czego można się po sobie spodziewać. Ważną wiadomością odnośnie narodowości jest fakt, że spora część gorszych graczy sprawia duże problemy, często wygrywając ze swoimi rodakami.

 

Ranga spotkania

Nie powinniśmy wnosić zakładów od półfinałów. O ile do ćwierćfinałów raczej wygrywają faworyci, o tyle gdy zetkniemy się ze spotkaniami najwyższej rangi – faworyta nie ma. W tym etapie każdy będzie walczył do końca, nie odstawiał nogi, grał do ostatnich sekund. Wystrzegajmy się również pierwszych rund (głównie piłka nożna – puchary).

 

Faworyt

Nie każdy umie sobie radzić z presją wywieraną przez fanów, media. Gdy gramy w roli faworyta – musimy, przeciwnik – może. To na „Nas” leży odpowiedzialność, bez większego znaczenia jest fakt, ile gramy gdyż najwięksi zawodzą.

 

Publiczność

Publiczność dodaje woli walki, walczymy nie tylko dla siebie, ale również dla kibiców, którzy nierzadko wydają duże pieniądze, poświęcają czas wolny od pracy, aby móc być z ukochaną drużyną. Stąd niejednokrotnie byliśmy świadkami, gdzie reprezentacja, zawodnik skazywany na porażkę, mało znany sprawiał spore sensacje. Najczęściej jest to tylko chwilowe, kończy się na jednej niespodziance, w pierwszej bądź drugiej rundzie, jednak musimy o tym pamiętać.

 

Stawki

Osobiście odradzam stawiać na stawkę poniżej 1.3. Jest niewielkim mnożnikiem, często zawodzi, a My stresujemy się kolejnym meczem, czy warto? Według mnie nie. Nasz kupon musi być na tyle, ile to możliwe pewny, nie bądźmy pazerni, liczy się wygrana a nie zera na kuponie.

 

Dyspozycja dnia

Warto prześledzić Nasz typ oraz przeciwnika. Na co zwracajmy uwagę:

  • absencje (gry zespołowe)
  • lekkie urazy
  • zmęczenie (częste rozgrywanie spotkań, długie mecze – dogrywki, 5 setowy mecz w wielkich szlemach)
  • podróże (dalekie podróże do innej strefy czasowej, burzą system biologiczny)

 

Częste konfrontacje

Jeżeli w krótkim odstępie, drużyny spotykają się ze sobą dwa, trzy razy, najlepiej unikać drugich oraz trzecich meczów, gdyż wynik może być zupełnie odmienny. Drużyna przegrana mobilizuje się, chcąc się odegrać, co może przynieść różne efekty. Przeważnie drużyna przegrana grająca po tygodniu (powiedzmy) rewanż, wygrywa, ale takie mecze należą do grupy „ryzyka”. Uważam, że częste konfrontacje to odstęp do trzech tygodni.

 

Życie prywatne

Chyba, każdy wie jak olbrzymi wpływ ma na Nas. Afery, wszelkiego rodzaju kłopoty sportowe, osobiste, duże oczekiwania po sukcesie, którym czasem ciężko sprostać, jak i pozytywne strony jak: narodziny dziecka, ślub, popularność (tutaj plus jak i minus) oraz wiele innych,  o których jako kibice możemy nie mieć  świadomości, a psychika jest w życiu NAJWAŻNIEJSZA.

 

Mistrzowie

Nikt nie jest robotem, ale… zdarzają się takie okresy, że można w to wątpić. Niektórzy zawodnicy jak S.Williams, N.Djokovic, U.Bolt obecnie oraz swego czasu FC Barcelona, Real Madryt łamali wszelkie zasady, w których forma, ranga, doświadczenie oraz inne wyżej wymienione czynniki nie miały wpływu. Zdarza się to naprawdę rzadko, ale jednak. Są to po prostu Mistrzowie.

 

Forma

Ostatnim punktem mojej nauki jest forma, która moim zdaniem jest NAJBARDZIEJ ISTOTNA. Nie musimy być na bieżąco, aby wiedzieć kogo wytypować. Jak najlepiej śledzić formę? Jest wiele stron z historią wyników jak bukmacherzy, flashscore, dzięki którym widzimy dokładne statystyki, bezpośrednie mecze. Jak typować? Najlepiej kierując się ostatnimi pięcioma meczami. Zwracajmy uwagę, na sytuacje drużyny, każdy zespół walczy. Nie radziłbym obstawiać czołowych drużyn, które mają szereg zwycięstw z drużynami, które mają szereg przegranych, wtedy takie drużyny walczą dużo bardziej.

Życzę powodzenia, każde sugestie będę brał pod uwagę. Kierować je można na stronie portalu społecznościowego Facebook,https://twitter.com/bukmacher_,https://www.instagram.com/bukmacher/,http://forum.eisports.pl/oraz na poczcie e-mail (w zakładce KONTAKT)

*